logo

Reference

Jak se mi během týdne vrátil čich, který jsem tři roky neměla

Nevěděla jsem do čeho jdu, ale název darovaného poukazu: "Zdravé pečení a vaření" mě byl blízký.

Kurz mě bavil hned od začátku, vše bylo uvolněné a takové rodinné. Při vaření jsme si toho hodně s Karlem pověděli a nechápu, že jsem z vaření dělala takovou alchimii. 

Ale teď k věci co mi to dalo, když jsem přišla domu po kurzu a jaké nastaly změny na mém zdraví. Trpím od roku 2009 na astma a poslední 3 roky nemám čich. 3x až 4x týdně chodím cvičit, jídelníček jsem měla od kamarádky, který jsem dodržovala 8let. Byla jsem vlastně nešťastná po určité době s tím, co jsem jedla, protože nikdy jsem se neřídila podle toho, jak se mé tělo cítí. 

No a dnes? Po kurzu jsem vyházela celou ledničku a začala jsem podle jídel, které jsme vařili s Karlem. Do týdne se mi vrátil čich a začala jsem vykašlávat hleny z plic. Dnes už peču 10-tý kváskový chléb a to jsem tomu nevěřila, že to dám, přišlo mi to náročné na čas a s odstupem času je to pro mě brnkačka. Chleba vydrží týden a ostatní jídla si navařím na 3 dny dopředu. Jsem mile překvapená, protože jsem zhubla 6kg tuku, díky tomu co jím jsem v psychické pohodě i v zimě. Důležité je nebýt líný, vše je jen na nás, záleží jak si to nastavíme a hlavně klademe důraz na to co nám tělo říká, protože každý z nás má jiné potřeby. A s tím astmatem to vypadá, že už jsem se ho též zbavila, takže Super a pokračuji dále!

Veronika


Nadváha již od puberty a špatné krevní testy = minulost

Od puberty jsem měl nadváhu a snažil jsem se jí zbavit cvičením (silové cvičení, aerobní tréninky). Svaly rostly jako z vody ale hlavně břicha se zbavit to ne a ne. Jako dárce krevních destiček jsem měl sem tam zvýšené jaterní testy, triglyceridy, sem tam cholesterol, ale nic nebolelo tak jsem si myslel že je to normální, sem tam pomůžu játrům vitamínama a bude dobře. Taky jsem měl občas problémy s erekcí, myslel jsem si, že je to stresem a břichem. Tak jsem se pustil do radikálního hubnutí, najal si trenéra, vyzkoušel ketodietu (70% energie z tuku, 30% z bílkovin, sacharidy pod 50g/den) - dost brutální dieta, ale výsledky se nedostavili.

Změna nastala v lednu tohoto roku, kdy mi diagnostikovali ztukovatělá játra (do dvou let riziko cirhózy jater), tak mě to vyděsilo a řekl jsem si, že nechci umřít. Nevědel jsem ale jak si pomoct, vědel jsem ale že to již nechci takhle. Dojel jsem tedy tréninky s trenérem a dál v nich nepokračoval. V létě jsem se přihlásil do Světa zdraví kde slibovali pomoc. Upravili jsme jídelníček, vyřadili pár potravin a 1-2 kila šla dolů ale jinak jsem nepociťoval změnu. Na jedné akci jsem potkal Janu a nějak jsme se dostali k její zkušenosti s testem snášenlivosti potravin, zaujalo mě to (i když jsem byl skeptický) a tak jsem se rozhodl tomu dát šanci (moc jsem toužil se dát do pořadku).

11.8. jsem byl na krevních testech a výsledky byli špatné - vysoký cholesterol (norma 2-5, u mně 5,5), triglyceridy, kyselina močová (riziko dny), homocystein.

Pak jsem si dal s Karlem úvodní sezení na hodinu, kde jsme ve stručnosti probrali co bych chtěl dosáhnout a Karel mi popsal svůj přístup. Byl jsem k tomu otevřen (neměl jsem co ztratit) a i když se jednalo o docela dost peněz, tak jsem se rozhodl podstoupit test snášenlivosti potravin. Trval 4 hodiny a výsledkem bylo pár potravin na které mám intoleranci. Z nich asi nejzásadnější byl lepek a laktóza, tak jsem se rozhodl je vyřadit z jídelníčku, i když jsem si to neuměl představit (mám rád mléko, sýry a další mléčné produkty).

No a pak to pozvolna začalo, přestali výkyvy nálad, hladu, energie, již jsem nepotřeboval pít kafe po jídle a začala klesat hmotnost a hlavně množství tuku (i viscerálního kterého jsem měl na začátku 9kg). Ráno jsem se začal probouzet dříve (stačilo 6 hodin spánku a byl jsem plný energie), začal jsem se otužovat a cvičit v koupelně. Hmotnost nadále klesala a mě se začínalo měnit i vnímání - hlavně partnerky, protože jsem byl předtím jak za záclonou, snažil jsem se poslouchat ale nevnímal jsem co mi celá léta říkala a hodně podstatných věcí (zážitky, pocity, myšlenky) jsem si nepamatoval. Najednou se mi vrátila paměť, procitl jsem a začal na sobě pracovat abych byl lepším člověkem (a partnerem). Mimochodem, naučil jsem se i péct vlatsní kváskový chleba abych se vrátil k pečivu (ale nezatěžoval tělo lepkem). Je to super, všem vřele doporučuji.

Změnou postavy, vnímání a celkově zdravotního stavu jsem nabral sebevědomí, které jsem tak moc potřeboval.

8.11. jsem byl opět na krevních testech a následném hodnocení u doktora, všechny hodnoty byli v pořádku (např. cholesterol 3!) a doktor nechápal co jsem se sebou udělal, že již dlouho neviděl tak dramatické změny v tak krátkém čase.

Cesta po které jsem se pustil není dietou (protože nehodlám s tím skončit a nechybí mi vyřazené potraviny), je to změna životního stylu a hodlám v tom pokračovat. Kváskový chléb chutná i přítelkyni a taky začíná pozorovat zlepšení.

Už jenom třešničkou na dortu je doma provedená jaterní očista teď v listopadu, kdy jsem se nestačil divit, kolik žlučníkových kamenů ze mně bezbolestně vyšlo.

Díky Karlovi se mi otevřeli oči a velice mi pomohl. Moc mu za to děkuji!

Daniel


Pomoc až po 10 ti letech, a jako bonus za 4 měsíce 10kg dole

Až po dlouhých 10ti letech, mi konečně někdo pomohl - respektive řekl, jak se správně starat o sebe a své tělo. V průběhu dospívání se u mě začaly projevovat různé druhy potravinových alergií a nesnášenlivosti, které šly ruku v ruce se zažívacími a trávícími potížemi. Lékaři "odborníci" si mě mezi sebou pinkali jak pingpongový míček a vetšinou jsem od nich odcházela se slovy "no tak to nejezte, když vám to nedělá dobře" a s léky proti pálení žáhy v ruce.Vždy jsem byla sportovně založená a vedená k pestré stravě. Ovoce a zelenina byla na mém denním jídelníčku a Mc Donald bylo u nás doma sprosté slovo. I přesto mé obtíže stále trvaly - občas to bylo lepší, občas horší.

Až po návštěvě pana Karla se mi otevřel "nový svět" jak to jde i jinak.

Stálo za tím spoustu píle, pečlivosti a sebekázně, ale jak se říká "když se chce, tak jde všechno". Mé zdravotní problémy jsou fuč a jako "drobný bonus" jsem shodila během 4 měsíců 10 kg (a to jsme nikdy nebyla žádný oplácánek). Rady od pana Karla jsem si vzala k srdci a nastavila si upravený jídelníček a pravidelné stravování jako nový životní styl a dokonce jsem se naučila péct kváskový chléb :)

Už bych neměnila a jsem mu za to opravdu vděčná! A pro ty co váhají - nebojte se, opravdu to jde!

Kristýna


Všechno se pomalu zlepšuje ...

Karla jsem navštívil poprvé v létě 2016. Tehdy to bylo především ze zvědavosti, protože jsem pořádně nevěděl, co očekávat. Před tím rokem a půl jsem kromě poměrně časté bolesti ve střevě žádný akutní problém neměl, na pálení žáhy jsem si za ty roky už zvykl, od dětství tragickou spirometrii jsem bral za můj osobní standard a že jsem od podzima až do konce zimy každý rok nachlazený, to jsem považoval za samozřejmost, protože kdo není.

Když jsem na první návštěvě zjistil, jak vypadá moje krev, zhrozil jsem se. V tu chvíli jsem si uvědomil, že něco není v pořádku a pustil jsem se do intenzivního čištění. V souvislosti s tím mi bylo doporučeno podstoupit i test snášenlivosti potravin a další detoxikační kúry. A jak jsem na tom teď? Už ani nevím, že jsem nekdy nějakou bolest ve střevě měl, žáhá mě pálí jen výjimečně (když se přežeru :D), výsledky spirometrie se mi zásadně zlepšily, a teď když už je podzim v plné síle, vůbec nejsem nachlazený, tak snad to tak i zůstane.

Tehdy v tom létě 2016 by mě vůbec nenapadlo, že to může mít až takový dopad. Do té doby jsem své zdraví vůbec neřešil, prostě jsem to nechával vše plynout. Nyní jsem šťastný, že jsem ke Karlovi začal chodit a můj stav se takto zlepšil.

Rudolf


Od gaučového povaleče, přes naturopatii, za tři roky ironmanem

Nikdy jsem nebyl člověkem, který by nějak dbal, či se alespoň zajímal o to, jak se stravuje, nikdy jsem neřešil zásaditost/kyselost organismu či potravin, které konzumuji. Nezajímal jsem se o to co je pro lidské tělo dobře či špatně stravitelné. Detoxikace byla pro mne neznámé slovo. Nebyl jsem vyloženě tlustý, ale řekl bych trochu více oplácaný. Občas jsem chodil plavat, občas posilovna, ale nic zásadního. Držel jsem si svoji váhu 86kg a byl tak nějak smířený s tím že lepší už to nebude. Večery jsem trávil u televize nebo u počítače a o víkendech, kromě občasných projížděk na kole, tomu nebylo jinak.

Jenže pak se něco stalo a mě se kompletně změnil život, k lepšímu!

Můj bratr, téměř přesný opak mojí osoby - velký sportovec, účastník maratonů, fotbalista, běžec, prostě sportovec od útlého mládí, začal mít stále větší problémy se zdravím, hlavně s klouby, které mu nakonec koncem roku 2013 vystavili totální stopku provozování sportu. Byl již těsně před stavem, kdy mu chtěli v jeho 33 letech měnit klouby. Měl to štěstí a potkal někoho, kdo mu, na rozdíl od ládování prášky předepsaných lékaři, pomohl. Ten člověk si říkal naturopat a bratrovi nastalo období velké detoxikace, která ho nakonec na cestu naturopatie přivedla také. Já jsem to tak z povzdálí sledoval, co se to tu jako děje a pak se opatrně začal vyptávat, o co jako jde. Bratr mezitím čistil organismus od všeho, co tam nepatří, začal se cítit mnohem lépe a já si říkal, že bych se mohl na to podívat trochu zblízka.

Začalo to tedy v březnu 2014. Musím podotknout, že žádné zdravotní problémy jsem neměl, takže člověk si řekne, proč by to měl dělat. Tak já vám to prozradím, ale musíme postupně. Ten první důvod byla asi zvědavost, prostě jestli to s prakticky zdravým jedincem něco udělá.

Bratr už byl v naturopatii „namočený až po uši“, zvažoval, že pokud to takto pomohlo jemu, mohlo by to pomoci další spoustě lidí. Navíc byl z manažerské práce, každodenního stresu, velmi vyčerpaný a stávající zaměstnání chtěl tak jako tak opustit. Uzrávala v něm myšlenka věnovat se poradenství v této oblasti profesionálně, prostě živit se tím, že pomáhá lidem. Já jsem na jaře 2014, začal svoji první velkou detoxikaci, právě pod dozorem mého bratra. Nebylo to nic převratného, absolvoval jsem nějaká vyšetření v naturopatické poradně, dostal nějaká doporučení a začal jsem. První velká změna byla samozřejmě jídelníček, ze tří jídel denně se stalo pět až šest jídel denně. Do jídel, hlavně do svačin, bylo zařazeno velké množství ovoce a zeleniny. K tomu jsem začal užívat potravinové doplňky pro podporu vázání a následné vylučování toxinů a těžkých kovů z těla – Reishi, Chlorela, Aloe vera atd. Začal jsem také detoxikační koupele – koupel ve vodě s rozpuštěnou bazickou (zásaditou) solí. Mezitím bratr již zařizoval poradnu a já jsem tak dostal možnost likvidovat největší parazitické zátěže v mém těle pomocí plazmového generátoru.

V dubnu 2014 jsem šel do první očisty žlučníku a jater. Vylučovat stolicí žlučníkové či jaterní kamínky se zdá jako šílený nápad, ale ono to fungovalo. Když to děláte poprvé, člověk má nějaké obavy, ale pokud dodržíte postup, tak je vše v pořádku. Měsíc po začátku detoxikace se začali se mnou dít velké změny. Jak jsem říkal, žádné problémy jsem neměl, přesto změna nastala. Tou první a nejzásadnější změnou, kterou jsem po tak krátké době cítil, byla energie. Tu jsem nikdy moc neměl, dříve jsem přišel z práce a válel se u televize, jelikož jsem byl unavený a na nic jiného jsem energii a ani náladu neměl. Najednou jsem energie měl mnohem více, nebylo jí ještě na rozdávání, ale prostě, cítil jsem se mnohem lépe. Druhá změna na sebe nenechala dlouho čekat, a to byla váha. Během dvou měsíců jsem měl o 3 - 4 kg méně a to už jsem na sobě poznal. Začínal jsem trochu tancovat a tak se menší hmotnost a více energie rozhodně hodilo. Po asi dvou nebo třech měsících přišla třetí velká změna, kterou jsem pocítil, a to výrazné zlepšení metabolismu. Jídlo mám velmi rád, takže se změnou jídelníčku to rozhodně neznamenalo, že bych si chtěl jídlo odepírat. Naopak, výrazné zlepšení metabolismu spolu s pravidelným stravováním znamenalo, že jsem mohl toho spořádat ještě více ;-) Samozřejmě jsem se snažil jíst zdravě.

Já se ale nezastavil a pokračoval jsem dál. Bratr měl již hezky zařízenou poradnu, takže jsem pokračoval zbavování se parazitární zátěže pomocí plazmového generátoru, dále vyšetřením živé kapky krve abychom věděli na co se zaměřit dále apod.. Začal jsem navštěvovat saunu, která podporuje detoxikaci organismu vylučováním přes kůži, dále pak bazické koupele doma ve vaně, doplňky stravy pro podporu čištění organismu – Chlorella apod. Následovali další jaterní kůry (očista žlučníku a jater), do konce roku 2014 jich bylo celkem šest. V mezidobí to střídali očisty střev. Pravidelné stravování se již stalo součástí mého denního režimu, stejně tak očista a regenerace neboli pravidelný spánek. Poslední článek do skládačky – pravidelný sport, měl přijít zanedlouho. Energie jsem měl stále více a více a ta se chtěla nějak uplatnit. Kromě pravidelnějších návštěv taneční školy, občasné návštěvy posilovny, jsem začal také více plavat. Ale ani to nestačilo a já si koupil horské kolo a začal trochu jezdit. To ale bylo také málo a já jsem začal běhat. Váha se pohybovala okolo 81 kg a já se cítil velmi dobře. Čtvrtá velká změna, byla změna psychiky a vůbec přístupu k životu. Prostě jsem se uklidnil a myslím, že celé okolí to muselo zaznamenat, když je člověk spokojený sám se sebou, není tak podrážděný a tím pádem je klidnější a řeší věci více v pohodě.

V roce 2015 změny pokračovali. Následují další tři jaterní kůry a očista ledvin. Bratr přechází ve své poradně na doplňky stravy od firmy Siberian Health, jejichž filozofie, cenová politika a vůbec celý sortiment se mi velmi líbí. Proto pokračuji očistou střev na základě produktů Siberian Health. Moje váha se dostává k 79kg. Absolvuji svoje první dva menší závody v triatlonu, můj dávný, tajný a donedávna nepředstavitelný sportovní sen z dob vysedávání u gauče. Absolvuji také první běžecké závody, před rokem či dvěma pro mě naprosto nesmyslná věc, a dostávám se na distanci 10 km na čas 43:18. Během roku začínám sportovat více a více. Od listopadu 2015 začínám cíleně trénovat a v duchu přemýšlím o registraci na triatlonový závod v distanci poloviční ironman – 1,9km plavání – 90 km kolo – 21 km běh, což jsem nakonec také udělal. To už bylo z říše těch spíše nejtajnějších a utopických snů. Začínám trénovat 6 dní v týdnu, často 2x denně. Váha se pohybuje okolo 80 kg. Zde bych řekl, že nastala pátá změna, prostě cítím se skvěle.

V roce 2016 pokračuji stále dál. Absolvuji svoji desátou jaterní kůru a stále ze mne nějaké kamínky vypadávají. Již to nejsou ty až 2 cm kameny jako při první očistě, jsou to již milimetrové kamínky a je jich málo, ale stále tam nějaké jsou. Po takovéto sérii očist začínám také harmonizovat tělo pomocí doplňků stravy - vitamíny, minerály, antioxidanty od stejné firmy. To se mi velmi hodí také pro mé sportovní zatížení, hlavně v boji proti volným radikálům, které intenzivním sportem vznikají. Snažím se držet zdravější životní styl nežli jsem žil spoustu let před tím. Nedodržuji to stále, jasně že si dopřeji nezdravé jídlo, ale jsem si toho vědom a dělám to jen 1-2x týdně ;-). Jinak se snažím konzumovat stravu bohatou na vitamíny, spoustu zeleniny a ovoce, a hlavně pravidelně. Zde bych řekl že nastala šestá velká změna, která již postupně začala rok předem – začínám sledovat a číst co kupuji a co jím, prostě se snažím jíst méně škodlivé potraviny. Z důvodu sportovního tréninku již netrávím tolik času různými očistami. Používám doplňky stravy od Siberian health a další pak od české firmy Serafin, hlavně čaje a koncentrované výtažky z bylin. Stále se snažím ale občas navštívit saunu či si udělat detoxikační koupel. Navíc navštěvuji bratrovu poradnu a detoxikuji pomocí přístroje Splendid eau. Moje váha se postupně dostává k 77 kg a tam bych ji chtěl také držet.

Na mé zdraví dohlíží můj bratr. Bohužel na můj trénink nedohlíží nikdo, takže občas to trochu přeženu a pak si musím různá zranění léčit a tím vypadnu z tréninku. Přesto jsem se nakonec dne 30.7.2016 postavil na start svého prvního polovičního Ironmana – Krkonošman Half HD 2016, jeden z nejtěžších triatlonů pořádaných v ČR a v čase 7:21:44 jsem ho také v pořádku dokončil na hezkém 12tém místě. Účastním se také dalších triatlonových závodů na kratších ale i ½ Ironman distancích a prokládám to běžeckými závody. V srpnu 2016 běžím závod 10km v čase 39:48. V září absolvuji první ultramaraton – Jizerská 50 RUN, 50km běh v Jizerských horách, který dokončuji v pohodovém tempu ve slušném čase 04:28:18. Naprostým překvapením je pak den 11.9.2016 DoksyRace 2016 – poloviční ironman na trase 1,9km-93km-21km dokončuji v čase 4:55:54, osmé místo v kategorii M40.

Od 1.11.2016 začínám novou tréninkovou sezónu a trénink směřuji, teď to již mohu říci, k datu 24.6.2017 – Moraviaman 2017 - nejznámější ironman závod v ČR (3,8 km plavání – 180km kolo – 42,2 km běh). Začínám trénovat 2x denně.

Rok 2017 znamenal další změny. Absolvuji očistu močových cest, ledvin, střev a v březnu pak jedenáctou očistu jater a žlučníku. Žádné kameny už ze mě prakticky nepadají, tím považuji očistu jater a žlučníku za dokončenou. Stav mého těla mi dovoluje trénovat celkem intenzivně i 3x denně, týdenní tréninkový objem je okolo 15-20 hodin, někdy až 25 hodin.

7.5.2017 běžím svůj první maraton - Volkswagen Maraton Praha 2017 a dokončuji v čase 3:09:27. Něco takového? Před třemi lety ani ve snu by mě to nenapadlo… Můj čas v celkovém pořadí dostačuje na 337mé místo z 6510 dokončivších, v kategorii M40 je to 70té místo z 1095. V hodnocení Mistrovství České republiky to stačilo na 178mé místo (dokončivších 3266), v kategorii M40 na 42hé místo. Spokojenost veliká a zážitek nesmazatelný.

A ono to pokračuje dále. 3.6.2017 Czechman 2017, v brutálním horku, na které tělo po studeném jaru nebylo zvyklé dokončuji polovičního ironmana za 4:50:09, celkově 97mé místo (dokončilo 577 lidí), v kategorii M40 pak 29té místo.

www.bytzdravy.cz ale pokračujeme, děláme testy snášenlivosti potravin a já upravuji jídelníček dle výsledků tohoto testu.

A pak přišel ten velký den, tři roky od totální změny mého životního stylu z gaučového povaleče na sportovce, změně ke které dalo jasný impuls a motivaci konání mého bratra – start závodu Moraviaman 2017 - mistrovství ČR v dlouhém triatlonu a nejznámější ironman závod v ČR (3,8 km plavání – 180km kolo – 42,2 km běh). Pro mě to byl DEN D, ke kterému jsem svůj sportovní život minimálně poslední rok směřoval.

A tak jsem se 24.6.2017 7:00, 77kg živé váhy ve své životní formě, s nějakými těmi bolístkami na těle, ale plný odhodlání na duši, postavil na start svého prvního ironman závodu. A spolu se mnou dalších 326 profesionálů i hobby závodníků v individuálním závodě a 67 štafet.

A jak to dopadlo? První Ironman byl zdolán za 10:08:14! V celkovém pořadí je to 28mé místo (326 startujících), v kategorii M40 je to pak pro mě ještě větší šok - 6té místo. A to vše včetně profesionálů! Naprosto nechápu, jak je toto na mistrovství republiky možné ;-) Nebudu zapírat, byl jsem z tohoto výsledku štastný a šokovaný zároveň. A jaké to je, závodit na ironman, se můžete dozvědět zde - http://kolpek.blogspot.cz/2017/06/2462017-moraviaman-2017-mistrovstvi-cr.html.

A to je je pro mě ta zlatá tečka, v cestě přerodu od gaučového povaleče ve sportovce ironmana.

Ty poslední tři roky mého života byly prostě neskutečné, neuveřitelné a naprosto zásadní. Ty změny jsou opravdu obrovské a nikdy nezapomenu na to, že můj bratr v tom má velký díl zásluhy. Poslední změna, která se udála, je ta že začínám věřit rčení „Nic není nemožné“, a jsem si jistý, že své limity může každý člověk dále posouvat. Musí tomu ale prostě věřit a nebát se svému cíli něco obětovat, výsledky se pak jistě dostaví. A to platí, ať jde o zdraví, nebo o sport, nebo o jakoukoliv další součást lidského života. A pokud na této cestě budete mít nějakého průvodce, půjde se vám po této cestě změny mnohem lépe, rychleji a bezpečněji. A já mohu s klidným svědomím říci, že nikdy v životě jsem se zdravotně necítil lépe a za to díky moc brácho!

Závěrem bych snad pro pobavení parafrázoval věty, které moje maminka říkala v srpnu 2016 na přednášce o zdraví, v poradně mého bratra : „Kája, ten byl odmalička sportovec, pořad někde lítal. Ale Vašík, toho jste ráno posadili k televizi a večer jste ho tam našli. Já ho nyní absolutně nepoznávám, nevím co je za tou změnou, ale on je úplně jiný, on se do toho sportu úplně zbláznil”.

Ano, měla naprostou pravdu, a já jsem za tuto změnu opravdu šťastný.

              Václav Kolpek, bratr Karla Kolpeka, výživového poradce a vlastníka značky bytzdravy.cz

nahoru