logo

O mně

Jmenuji se Karel Kolpek a k tomu co dnes dělám, vedla sice dlouhá, ale velice zajímavá a místami "trnitá" cesta. Ale jsem za to upřímně velice rád a vděčný. 

Dovolte mi, abych zde stručně popsal svoji cestu k této činnosti.

Již od útlého mládí jsem měl problémy s imunitním systémem - byl jsem neustále nemocný a k tomu ještě alergik a astmatik. Toto se s přibývajícím věkem spíše zhoršovalo. Neustálé chřipky a angíny, několikrát do roka antibiotika, následně oslabený imunitní systém, výsev oparů okolo rtů, návrat chřipky nebo nějakého zánětu, opět antibiotika, atd... Prostě jsem byl v takovém začarovaném bludném kruhu. A k tomu se později přidal problém s trávicím ústrojím a problémy s játry.

Do toho všeho jsem se snažil celý život sportovat. Hrál jsem fotbal, hokej, tenis, často a rád běhal - včetně např. maratonů. Sport byl pro mě zároveň mým největším koníčkem a zároveň drogou. Toto vše ale bylo pro mě celkově dosti náročné hlavně psychicky, neustále se po nemocech vracet zpět do kondice.

Aby toho nebylo málo, tak mi byla v roce 2012 mým ortopedem sdělena nepěkná diagnóza - artróza 2. a 3. stupně v kolenou a kotnících. A tím vlastně skončila moje "sportovní kariéra" definitivně - alespoň jsem si to myslel. V této době už stejně díky značným bolestem mého pohybového aparátu prakticky sportovat nešlo.

V rámci svého dosavadního života (do roku 2014) jsem absolvoval i spousty různých lékařských vyšetření, spolykal hordy různých léku a doplňků stravy, ale vše prakticky s nulovým výsledkem. Stále jsem byl nemocný, stále mě trápily trávicí potíže a bolesti kloubů se zvětšovaly. Vždy mi bylo sděleno, že je vlastně všechno v pořádku, že mám jenom blíže nespecifikovaný problém s imunitou a tudíž se musím šetřit a sportovat pouze rekreačně. Ale to v mém případě nebylo tak úplně možné, když bez sportu jsem si vlastně nedokázal svůj život představit. Mezi roky 2012 a 2013 jsem měl prakticky úplný sportovní půst, který mi ale zrovna moc neprospíval co se týče psychiky. Jednoznačně mi aktivní sport chyběl. A provozování pasivního sportu u televize (tzv. gaučing), popř. někde v hledišti na různých sportovištích, to nebylo ono a byl jsem toho již přehlcen. Už jsem si opravdu nevěděl rady a pomoc byla v nedohlednu.

Pak ale zasáhla nejspíše vyšší moc. Přišel za mnou můj dlouholetý kolega z práce s tím, že odchází do jiného zaměstnání. Nejprve jsem byl trošku šokován, když mi oznámil, co jde vlastně dělat (alternativní medicínu a naturopatii), ale samozřejmě jsem jeho rozhodnutí respektoval a držel mu palce. V rámci rozloučení mi dal i vizitku na nejmenovaného zkušeného naturopata se slovy, abych se tam objednal a že mi určitě pomůže. Ze začátku jsem tomu nevěnoval žádnou velkou pozornost, ale časem se mi to rozleželo v hlavě, já zvedl telefon, zavolal tam a objednal se na vstupní analýzu a konzultaci. Strávil jsem tam více než tři hodiny. Nebudu zde popisovat, co jsem tam vše během této doby absolvoval, ale byl to pro mě opravdu velký zážitek. Poprvé v životě se mi někdo v rámci mého zdravotního stavu opravdu věnoval, snažil se mi zcela srozumitelně a hlavně laicky vysvětlit, kde je asi můj největší problém a proč jsem stále nemocný. Následně mi byla navržena detoxikace organismu včetně změny jídelníčku, stravovacích návyků a zvyklostí. Též mi bylo doporučeno, abych své zdravotní problémy řešil hlavně kompletní změnou životního stylu.

Určitě mi dáte za pravdu, že měnit svůj zavedený životní styl, své zvyklosti, návyky a řekl bych i takovou tu pohodlnost, není nic jednoduchého. Ale jelikož jsme v té době měli s manželkou roční dcerku Karolínku, mé rozhodování nebylo zase až tak těžké. Šel jsem do toho i kvůli ní. Nechtěl jsem, aby moje dcera měla tatínka invalidu a lazara.

Začal jsem tedy s detoxikací. A výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Během prvního měsíce se mi srovnalo trávení a mé letité potíže s trávicím ústrojích všeobecně. Postupně jsem začal pociťovat, že můj imunitní systém je mnohem silnější a zbavil jsem se i dalších letitých problémů: časté opary, "motolice" hlavy, dusivý až dávivý kašel, nadměrná potivost, velká únava, nespavost a padání vlasů. A to vše za několik málo měsíců neinvazní cestou za pomoci přírodních doplňků stravy, změnou jídelníčku a celkovou změnou životního stylu. Též se mi začal zlepšovat můj největší problém a to je již zmiňovaná artróza v kolenou a kotnících. Původní prognóza byla totiž "umělý kloub v pravém koleni", ale tomu jsem se chtěl vyhnout.

Nyní již samozřejmě vím, že jsem se ke svému tělu nechoval zodpovědně a co se týče stravy, o té ani nemluvě. Též jsem vlastně nikdy neřešil to nejdůležitější a tím je prevence a ochrana zdraví. Ta totiž nemá začít tehdy, když už něco bolí nebo je pokažené, ale tehdy, když všechno vypadá v pořádku. Bohužel realita je značně odlišná. A to především z nedostupnosti kvalitních a jednoduchých informací a z nedostatečného vzdělávání v oblasti zdravého životního stylu v rodinách, školách a ve společnosti obecně. A ke mně se do této doby tyto informace též nějak nedostávaly.

A tak se začala pomalu rodit myšlenka v mé hlavě. Jestliže to tedy všechno funguje na mě, musí to fungovat i na ostatní, především na moji rodinu. Začal jsem se pomalu zaškolovat na výživového a detoxikačního poradce. Absolvoval jsem několik různých školení, spousty seminářů a webinářů a též úspěšně absolvoval rekvalifikační kurz "Poradce pro výživu" s akreditací Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, pořádaný společností Nutriacademy. Po dvanácti letech jsem opustil své zaměstnání v automobilovém průmyslu a začal se věnovat poradenství v oblasti zdravého životního stylu, detoxikace organismu, zvyšování sportovní výkonnosti a prevence zdraví.

Pro dokončení příběhu musím dodat, že nyní již zase mohu sportovat prakticky bez omezení. Jen musím více naslouchat svému tělu. Takže jsem se vrátil k fotbalu, jezdím na kole - závody horských kol, chodím po horách - vysokohorské tůry, běhám - různé závody, včetně Ultra trailů v terénu, Spartan Race, Triatlon a další. Od roku 2014 jsem prakticky neprodělal žádnou klasickou nemoc typu chřipky, angíny a různých respiračních potíží a já i celá naše rodinka jsme po celou tuto dobu bez chemických léků. To si myslím, že je velký pokrok! Co myslíte? Jak se ale říká "jen neusnout na vavřínech"! Je nutné neustále a pořád posilovat imunitní systém a též všechny naše vnitřní orgány. Jedině tak vznikne tzv. samoregulace a organismus si najde sám příčinu problému a tu odstraní.

Pokud mám tedy shrnout, co dělám, tak se snažím odstraňovat z těla vše, co do něj nepatří tak, aby se potom mohlo samo uzdravit. Protože dosavadní řešení léčení a potlačování symptomů mne naučilo, že jejich ústup ještě neznamená zdraví!

Naše těla jsou chodící popelnice. Vše, co jíme, vypijeme a dýcháme, se nám pomalu, ale jistě ukládá v těle, a pokud mu nepomůžeme, začnou se tam dít procesy, které by neměly. Já se je snažím čistit a přivést zpět ke všem biologickým procesům, které se porouchaly, aby se tělo následně uzdravilo.

Věřím, že kdo opravdu chce, ten si ke mně cestu najde!

Přeji Vám všem pevné zdraví a přikládám tři naprosto aktuální slogany: "Nikdy není pozdě začít", "Normální je být zdravý" a "Můžete mít buď výsledky, nebo výmluvy. Nemůžete mít obojí". 

aktualizováno 22.10.2019 - k tomuto datu má práce spočívá hlavně v tom, aby jsme se všichni cítili fantasticky, měli spoustu energie, velkou výkonnost a to nejenom ve sportu a mohli si plnit všechny naše tužby a (sportovní) sny. Naše tělo totiž nemá hranice, ty si tvoříme v naší hlavě ...

aktualizováno 4.2.2021 - momentálně se věnuji hlavně mému programu "Vzhůru ke sportovní nesmrtelnosti" a charitativnímu projektu pro děti. Spolupracuji s vrcholovými sportovci a sám se chystám v letošním roce na dvě velké výzvy: Beskydská sedmička (běh) a Everesting (kolo).

Mé sportovní úspěchy:

  • 2014 - návrat ke sportu

  • 2015 - První závody na kole KPŽ

  • 2016 - První Ultra Trail - Pražský Šutr 54km, Kolo - Rallye Sudety

  • 2017 - Běh: Kbelská 10 (10km - 40:27), Kolo - prvních 400km/den

  • 2018 - První Spartan závod, Běh: Šumavský Šutr maraton (3:46:55)

  • 2019 -  Běh: Klánovický půlmaraton (1:27:44), Krušnohorský Everest (7. místo)

  • 2020 - Běh: Kbelská 10 (38:29), Horská výzva Jeseníky (6. místo), Bedřichovský Bastard (2. místo), Spartan Ultra Race (65. celkově/8:40:15), Hovorčovická pěst (1. místo),       Kolo - 750km/2dny

  • 2021 - plán běh = Beskydská sedmička, plán kolo = Everesting

nahoru